Sarımsak, soğan, pırasa ve arpacık ile aynı aileden bir bitkidir. Bitkiler üzerindeki sarımsak büyük faydalar sağlayabilir.

Dünyanın geniş bölgelerinde yetişir ve yemek pişirmede yaygın olarak kullanılır, ancak bitkilere yaptıklarına şaşıracaksınız. Kökeni hakkında, Orta Asya’dan yaklaşık dört bin yıl önce Yakın Doğu’ya geldiği söylenmektedir. Hindistan ve Mısır’da kullanımı MÖ 3. binyılda belgelenirken

Sarımsak ve güç

Sarımsak, manganez, B6 vitamini, C vitamini ve selenyum gibi önemli miktarda mikro besin içerir ve kalorisi düşüktür. Siyah sarımsağı daha da artıran polifenoller ve diğer antioksidan maddeler açısından zengindir (sabit sıcaklık ve nemde beyaz sarımsağın dönüştürülmesiyle elde edilir)

Sarımsağın meyve bahçemizde yararlanabileceğimiz birçok faydası ve özelliği vardır. Mutfağımızın olmazsa olmazı olmasının yanı sıra ekimi ve yetiştirilmesi kolaydır. Kendimiz yetiştirebileceğimiz şifalı bir bitkidir.

Sarımsağın bu özellikleri, ona bahçemizde çeşitli kullanımlar vermemizi sağlayacaktır . Ağaçları haşere istilasından korur.

Sarımsak , yaprak bitleri veya örümcek akarları gibi zararlıları meyve ağaçlarımız ve bitkilerimizden uzaklaştırmaya yardımcı olarak mantar saldırılarını önler. Sadece meyve ağaçlarının etrafına sarımsak dikin.

Bitkilerde sarımsak

Sarımsağı diğer mahsullerle de ilişkilendirebilir ve böylece bahçede parazitlerin çıkmasını engelleyebiliriz.

Bahçede sarımsak yetiştirmek, doğal bir bakteri ve mantar ilacı olduğu için özellikle domates yetiştirmek istiyorsanız diğer bitkiler için çok faydalıdır. Bitki, normalde onlara saldıran parazitler için bir kovucu görevi görür. Nematodları uzaklaştıracaktır. Havuç ve çilek mahsullerinde de kullanılır. Havuçların arasına ekildiğinde havuç sineğini kovmamıza yardımcı olur.

Yaprak bitlerine karşı sarımsak infüzyonu

Yaprak bitlerini kovmak için mükemmel bir ev ilacı olan sarımsak çayı, toksik ve kirletici kimyasallara ihtiyaç duymadan bitkilerimizden yok olmalarını sağlar.

Sarımsak ilaçları şafakta veya alacakaranlıkta uygulanmalıdır, bileşik sıcaklık ve güneş ışığı ile bozunduğundan, bunu yaklaşık 5 gün boyunca yapacağız.

Mantar ilacı olarak bitkiler üzerinde sarımsak.

İnsektisitimizi hazırlamak için bir baş sarımsağı birkaç dişle birlikte iki bardak su ile karıştırarak çok homojen bir karışım elde edin.

Bir gün bekletin ve ardından 3 litre su ile karıştırın. Karışım doğrudan bitkilerin yapraklarına püskürtülebilir.

Böcek ilacı olarak bitkilerde sarımsak soğanları

Sarımsak, diğerleri arasında akarlar, beyaz sinekler, yaprak bitleri veya tırtıllar gibi tüm yumuşak gövdeli böceklerle savaşmak için kullanılan APICHI adlı güçlü bir böcek ilacının bir bileşenidir.

Suda kıyılmış sarımsak

Ev yapımı bir böcek ilacı yapmak için bir baş sarımsak kullanmanız , karanfilleri soyup soymanız, kıymanız ve bir harçla iyice dövmeniz gerekir. Bu karışım 1 litre su ile bir tencereye konulmalı ve 24 saat mayalanmaya bırakılmalıdır.

Bundan sonra solüsyonu 5 dakika kaynatın, soğumaya bırakın ve ev yapımı bir süzgeçten geçirin. Son olarak, elde edilen sıvıyı bir püskürtücüye dökün ve normal bir böcek ilacı gibi kullanın .