Limon tohumlarından bitki elde etmek mümkündür ve oldukça basittir. İşte izlenecek prosedür.

Çoğu zaman fidanlıklardan kendimizi çok basit bir şekilde çimlendirebileceğimiz fidanlar alırız. Tohumların satın alınan bitki kadar çimlenmesi elbette biraz zaman alacaktır , ancak memnuniyet kesinlikle büyük olacaktır. İşte limon tohumlarının nasıl çimlendirileceğine dair bir örnek.

Limon tohumlarından bitki yetiştirin

Çocukken, herhangi birimiz en az bir kez doğrudan meyveden alınan tohumlardan fide yetiştirmeyi denedik, hatta belki de iyi sonuçlar aldık. Ancak çoğu zaman bazı tohumlar hiç çimlenmemiştir, bunun nedeni onları toprağa atıp üstlerini örtmenin her zaman yeterli olmamasıdır. 

Limon söz konusu olduğunda, tüm narenciye meyvelerinde olduğu gibi, fidan elde etmek çok kolaydır. İhtiyacınız olan şey, tohumları almak için belli ki bir limon.

limon tohumları

Yapılacak ilk şey, daha fazla dikkat etmeniz gereken şeydir. Aslında limonu çekirdeklerini kesmeden ikiye ayırmanız gerekecek . Limon tohumlarının çoğu meyvenin orta kısmında yoğunlaşmıştır. Bu nedenle, birisi kaçabilecek olsa bile onlardan kaçınmak için çeyrek limon kesmeniz yeterli olacaktır.

Sonra bir kase alın ve limonun iki parçasını iyice sıkın ki tüm suyu ve çekirdekleri çıksın . En büyük kısımda meyve suyu kalmadığında, açmak için bıçakla kesebilir ve posaya yapışan diğer tohumları çıkarabilirsiniz. Bir elek yardımıyla, suyu tohumlardan ayırın ve ikincisini emici bir mutfak kağıdının üzerine yerleştirin. Tohumların iyice kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra sağlam olduklarından emin olun. Şimdi tohumlarınızı almış olacaksınız, ancak bu sadece ilk küçük adım.

Tohumlar nasıl çimlenir

Daha hızlı çimlenme için bir sonraki adım limon tohumlarını “soymaktır”. Cımbızla, bir kabuk görevi gören ve büyümesini geciktiren tohumu kaplayan film tabakasını çıkarmanız gerekecek. Bu yapıldıktan sonra bir bardak suya, bir parça emici kağıda ve alüminyum folyoya ihtiyacınız olacak.

tohumlar için alüminyum

Emici kağıdı alın, kendi üzerine katlayın ve suya daldırın ve ardından nemli ve ıslanmayacak şekilde sıkın . Ardından kağıdı yeniden açın ve tohumları bir yarısına iyi bir şekilde yerleştirin. tohumları örtmek için peçeteyi katlayın ve ardından kendi üzerine katlayın. Folyoyu alın ve kağıt havluların üzerine katlayın. Tohumlarınız için bir çimlenme odası oluşturmuş olacaksınız . Şimdi tohumları içeride kuru ve ılık bir yerde bırakarak 2 veya 3 hafta beklemeniz gerekiyor.

Üç hafta sonra ambalajınızı açın ve filizlenmiş limonların tohumlarını bulmalısınız. Bu noktada geriye kalan tek şey onları ekmek. Üniversal altlıklı bir saksı hazırlayın ve saksının altındaki drenaj deliklerinden su çıkana kadar toprağı iyice ıslatın. Bir kürdan yardımıyla tohumlarınız için yuva olacak delikler açın. Daha sonra filizleri çukurların içine yerleştirin, kökü dipte olacak şekilde yerleştirin ve çekirdeği gömün, sonra üzerlerini iyice kapatın.

limon ekmek

Bu yapıldıktan sonra yapmanız gereken tek şey, yapraklar çıkmaya başlayana kadar vazoyu evde tutmaktır . Tencere, sürgünleri yakabilecek güneş ışığı ile doğrudan temas halinde olmamalıdır, ancak yine de parlak bir yere, muhtemelen bir pencerenin yanına yerleştirilmelidir.

Bir ay içinde zaten küçük limon bitkileriniz olacak ve onları bölüp her bir saksıya birer tane koymaya veya birlikte büyütmeye karar verebilirsi