Sizin de evinizde bu bitki varsa bilin ki çok şanslı bir insansınız. Bu yüzden çok değerli, asla tahmin edemezsiniz.

Bu bitki çok değerli. Bu nedenle, eğer sahipseniz, evde korunan bir hazineye sahip olmak gibidir . Okumaya devam edin: şanslı olanlardan mısınız?

Hazine değerindeki bitki: işte bu yüzden

Eğer siz de bu bitkinin şanslı sahibiyseniz , bilin ki evinizde bir çeşit hazineniz var. Hiç gördünüz mü veya verdiniz mi? Bilimsel adı Chlorophytum comosum veya Falangio’dur , ancak daha “yaygın olarak” “örümcek bitkisi” veya “aşk kurdelesi” olarak da bilinir .

Falanks bitkisi

Parlak, güzel ve bakımı kolay, iç mekanlar için mükemmel bir bitkidir. Asparagaceae familyasına aittir ve anavatanı Güney Afrika’dır, bu nedenle sıcak ve aydınlık bir ortamda konumlandırılması gerektiği açıktır . Ancak dikkatli olun, ışık doğrudan üzerine gelmemelidir, aksi takdirde yanma riski çok yüksek olur!

Tedavi edilebilmesinin basitliği, bu bitkiyi yeşil parmakları olmayanlar için bile hoş bir hediye yapar . Oldukça düşük sıcaklıklara da dayanabileceğini biliyor muydunuz ? -2°’ye kadar bile! Kısacası, onu öldürme riski çok düşüktür.

Bu kadar yaygın ve bakımı bu kadar basit olan bu bitki, sahibi kim olursa olsun neden küçük bir hazineyi temsil ediyor ? Hadi bulalım.

Falangio’nun tüm özellikleri

Mutfakları, pencereleri veya banyoları dekore etmek için mükemmel olan Afrika’dan gelen bu bitki, evinizin daha güzel ve parlak görünmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda çevreye sayısız fayda sağlayacaktır . Bunu size neden anlatıyoruz? Çeşitli ve basit nedenlerle.

flanş

İlk önce ilk sırrı açıklıyoruz. Bu ev bitkisi evdeki tüm nemi emme yeteneğine sahiptir ! Bu sana çok mu az geliyor? Nem alma cihazlarına elveda diyebilirsiniz, sadece bu küçük yeşil mücevheri satın alın. Bu özellik önemsiz değildir. Evdeki nemin, eğer varsa, astımlıların sağlığını kötüleştirebileceğini biliyor musunuz? Phalanx cildinizi kurtarabilir!

Bir başka olağanüstü özellik: örümcek bitkisi , dünyadaki en tehlikeli kirleticilerden ikisi olan karbon monoksit ve ksilen’i ortadan kaldırabilir . Evinizi bu zehirli elementlerden arındırmak temiz hava solumanızı sağlar. Ancak faydaları burada bitmedi.

Bilim, bu harika bitkinin terapötik bir işlevi olduğunu kanıtlayabilmiştir : Yaraları ve yaraları iyileştirebildiğini biliyor muydunuz ? Daha sonra, hidrokolloid grubun bir parçası olan polisakkaritler bakımından zengin olan hidrokolloidler, epidermisteki nemin düzenleyicileri ve dengeleyicileridir ve ikincisinin daha da viskoz olmasına yardımcı olur.

Bu nedenle hassas, kolayca tahriş olabilen ve kuru cilde sahip olanlar için mükemmel çözüm . Kısacası, gördüğünüz gibi, olağanüstü ve hatta mucizevi özelliklere sahip bu bitkiye sahipseniz , kesinlikle evinizde ilgilenmeniz gereken bir hazineniz var demektir.

Güzelliğinden bahsedebilir miyiz? Gerçekten güzel bir bitkidir, sivri ve uzun yaprakları türüne göre yoğun bir yeşil hatta beyaz bile olabilir, örümcek bitkisini estetik açıdan da güzel kılar.

Çok büyük değil, yüksekliği asla 75 cm’yi geçmeyecek . İlkbaharda elinden gelenin en iyisini yapar: saplarından küçük beyaz, hoş kokulu ve narin çiçekler filizlenir.

Ancak, bir an için ana özelliği üzerinde duralım. Bilimsel araştırmalar , “Fiocco d’amore” denilen bitkinin , havadaki karbon monoksitin %95’ini bile emebilen ana arındırıcı bitkilerden biri olduğunu göstermiştir.

Ayrıca formaldehiti duvarlardan ve zeminlerden uzaklaştırır . Ayrıca küçük bir merakımızı daha açığa çıkarıyoruz, yapraklarının çay veya demleme için kullanılabileceğini biliyor muydunuz ? Kısacası, gerçekten sayısız özelliğe sahiptir.

kurdele çiçeği