Biberiye, yemeklerimizi tatlandırmak için mutfakta çok popülerse, bu güzel bitki aynı zamanda tatlı, hoş kokulu bir atmosfer vermek için evlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki günümüzde en çok kullanılan aromatik bitkilerden biridir.

Ama onu evinizde yetiştirebileceğinizi ve basit bir küçük saksıda güzel çiçeklere sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz?

biberiye bitkisi

Herhangi bir bitki gibi,  onu geliştirmek için    onu daha iyi tanımamız ve hangi temel bakıma ihtiyacı olduğunu bilmemiz gerekir:

İyi büyüme için çiçeklenme ve ipuçları:

Öncelikle biberiyenin yılda birkaç kez çiçek açtığını bilmelisiniz. Kış, yılın en iyi zamanıdır.

İyi bir dozda doğal ışık alması şart olsa bile kesinlikle uzun süre güneşe maruz bırakılmamalıdır. İkincisi yapraklarını yakma riski taşır.

Biberiye için en iyi iklim sıcak, ılıman sıcaklıklardır. Ancak sıcaklıklar sıfırın altına düşmediği sürece çok dayanıklıdır. Kuraklığa veya şiddetli yağmura uyum sağlayabilir, ancak dolu fırtınasına, dona veya çok yoğun yaz güneşine tolerans göstermez. Aşırılıklar her zaman zararlıdır.

Biberiye, hem iç hem de dış mekanlarda her yere uyum sağlar. Örneğin, kışın oturma odasına yakın bir köşeye koyabilir veya yazın diğer bitkilerimizle birlikte balkona çıkarabiliriz.

Sulama esastır   : özellikle toprağın gerçekten kuru olduğunu fark ederseniz, düzenli olarak sulamalısınız. Sıcak aylarda, sulama sabit ve neredeyse her gün olmalıdır. Özellikle çiçeklerin daha kuru veya neredeyse sarımsı olduğunu düşünüyorsanız.

Kök çürümesini önlemek için iyi bir drenaj deliği olan bir tencereye veya kaba sahip olmak da önemlidir.

Olması gerektiği gibi büyümediğini veya aniden pul böcekleri ve yaprak bitleri gibi zararlılarla kaplandığını gördüğünüzde, bitkinizi budamayı düşünün. Her şeyden önce, yalnızca kötü durumdaki parçaları budayın, elbette sağlıklı olanları da ayırın.

Nakil yapmak istiyorsanız, bunu erken ilkbaharda yapmanız gerekecektir. Konteynerinden çıkarıldıktan sonra hemen nakledilecektir. Bitkinizin yeni yerinin sağlayacağı yeni besinleri adapte etmesi ve emmesi gerekeceğinden, biberiye çiçeklerinin büyüdüğünü görmek için gelecek sezona kadar beklemeniz gerekecek.

biberiye kavanozu

Biberiyeniz için en iyi yer

Biberiyenizin gerektiği gibi çiçeklenip büyümesini sağlamak için   yukarıda verdiğimiz tüm ipuçlarını göz önünde bulundurursak  ,  bu döngüyü tamamlamak için en iyi yeri bulmak da daha az önemli değildir.

Soğuk iklimler için, iç mekanlarda tutmanızı öneririz. Evin içine girdikten sonra, gerekli doğal ışığı alacağı bir pencerenin yanında bir yer bulun.

Onu kurutan radyatörlerden veya ısıtıcılardan uzak tutun.

Güzel havalar geldiğinde balkonunuza yerleştirebilir, her zaman doğrudan güneş ışığı ile aşırı ısınmamasını sağlayabilirsiniz. Birkaç saat doğal ışık yeterlidir, geri kalan zamanlarda gölgeye yerleştirmek daha iyidir.