Çok yıllık ve güçlü bir siklamen nasıl olur? Bu tek başına bu şekilde büyümesi için yeterlidir: hemen deneyin.

Yılın her mevsimi sizi sarmalayan sıcacık renkleri ile evinizi süsleyebilecek güzel bir bitkidir . Çok kolay bir yöntemle dinç ve çok yıllık bir bitkiye sahip olmanın mümkün olduğunu çok az kişi bilse de, bitkinin bakımının ve fidanlık görevlilerinin tavsiye ettiği şekilde takip edilmesi önemlidir. Evde her zaman sağlıklı görünen güzel bir siklamenden daha iyi ne olabilir ? Uzmanlar bize nasıl olduğunu anlatıyor.

Siklamenin özellikleri

Siklamen , Primulaceae familyasına ve Myrsinaceae familyasına ait güzel bir sonbahar bitkisidir. Dayanıklı ve çok hızlı gelişme gösteren bir bitki türüdür.

Çalılıdır ve pembe – beyaz – mordan yoğun parlak kırmızıya kadar değişen renklerde bir dizi güzel narin çiçek üretir Çiçeklenme eylülden başlar ve nisan ayına kadar devam eder.

Çiçeklerin hepsi kokulu değildir, tektir ve bitki türüne göre kıvrılmış da olabilir. Yaprakları koyu yeşil, üst kısmı zarif bir şekilde beyaza boyanmış , alt kısmında ise kırmızı renkli çizgiler görüyoruz.

siklamen

Tuhaf adı Yunancadan gelir ve benzeri görülmemiş bir yuvarlak şekle sahip kökleri gibi daire anlamına gelir. Yeşil başparmağı çok gelişmiş olmayanlar için bile yetiştirilmesi çok kolay olan Akdeniz bölgelerine özgü bir bitkidir .

Yemyeşil ve çok yıllık siklamen – bunu kullanmalısın

Sonbaharın baş tacı bitkisidir, bu nedenle doğru yere yerleştirilmesi önemlidir. Fidanlıklar ayrıca sizi, onu güzel, sağlıklı büyümesini sağlayan ve aynı zamanda uzun ömürlü olmasının bir yolu olan belirli bir malzemeyi hafife almamaya davet ediyor .

Öncelikle saksı büyüklüğü önemlidir o kadar ki bitkinin büyüklüğüne göre değerlendirilmesi gerekir. Sürekli çiçeklenme için, küçük bir saksı seçmek ve ardından bitki büyüdükçe yavaş yavaş değiştirmek daha iyidir .

O zaman, saksıda siklamen yetiştiriyorsanız eklenecek temel bir bileşen olan toprağı seçmek iyidir: kabuk Bu kıyılmış ağaç kabuğu, suyu tutan ve su durgunluğu olmadan uygun toprak nemi sağlayan bir çözelti oluşturarak sfagnuma (yosun) eklenecektir.

Sağlıklı, güzel ve çok güçlü olması için, bu gübreyi haftada üç kez potasyum ve fosfor açısından zengin bir gübre ekleyerek kullanın .

Beyaz tencerede siklamen

Fidanlarımızın bu sırrına, doğru miktarda su da ekliyoruz. Bir tavsiye? Bitkiyi oda sıcaklığında suyla dolu bir kaseye 30 dakika daldırın veya bir tür yumuşak şelale gibi yukarıdan aşağıya sulayın .

Sağlıklı aynı zamanda herhangi bir hastalıktan arınmış demektir, aslında çeşitli rahatsızlık veya patolojilerde sizi uyaran yapraklardır. Yaprakların rengi artık yeşil ve gür değilse, bir uzmana başvurmanın zamanı geldi.