Phalaenopsis orkidesi : İşte yapma riskini aldığınız en ölümcül hata. Bitkiyi 7 gün sonra atma riskiniz var.

Evde tutulması gereken en güzel kış çiçeklerinden biri phalaenopsis orkidesidir : çevre koşulları ve soğuk kış sıcaklıkları bitkinin bereketli büyümesine her zaman çok yardımcı olmaz .

Bu nedenle, uzman fidan yetiştiricilerinin iyi numaralarını takip etmek ve çeşidin iyi bir şekilde hayatta kalması için ölümcül olabilecek hatalardan kaçınmak çok önemlidir . Bu çok yıllık otsu bitkinin bakımında ve yetiştirilmesinde yapılmaması gereken hatalar nelerdir? Hadi bulalım.

Orkide: zarafet dokunuşu veren çok yıllık bir bitki

Orkide , ev ortamınıza şıklık ve şıklık katmaya yardımcı olan ” Orchidaceae ” familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. Tüm çiçekli bitkiler gibi orkide de özel bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyar. Ölümcül olabilecek ve bitkinin güzelliğini ve sağlığını tehlikeye atabilecek birkaç hata vardır. İşte yapmamanız gereken hatalar.

orkideyi iyileştir

Orkide: işte en yaygın hatalar

Çok yıllık otsu bitkinin bozulmasına neden olabilecek yaygın hatalar vardır .

  • Yanlış plastik kap

En sık yapılan hatalardan biri orkideyi plastik bir saksıya aktarmaktır . Orkide köklerinin daha güçlü ve sağlıklı büyüdüğü şeffaf bir saksı tercih etmekte fayda var. Şeffaf kap, bitkinin köklerinin durumunu izlemenizi sağlar.

  • Az nem

Hayatta kalması için, orkidenin bereketli büyümesi için nem gereklidir. Çok yıllık bitkinin havanın kuru olduğu yerde tutulması ölmesine neden olabilir. Nem seviyesi yüzde altmış puandan az olmamalıdır: banyo ve mutfak, orkideyi tutmak için en iyi ve en nemli iki yerdir.

  • Doğrudan güneş ışığı

Diğer bir yaygın hata da orkideyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktır . Orkide, parlak yeşil yapraklara zarar veren ve kurutan güneş ışınlarıyla doğrudan temas halinde olmayan ve gölgede olmayı seven tropikal bir bitkidir. Güneş ışınlarından zarar gören orkide tomurcukları bile artık büyümez. Fidanlık yapanların iyi tavsiyesi, orkideyi güneş ışığının dolaylı olarak geldiği gölgeye yerleştirmektir.

orkide
  • Uygun olmayan gübre

Diğer bir yaygın hata da bitkiyi uygun olmayan bir gübre ile gübrelemektir . Çok yıllık otsu bitki, K ve fosfordan daha fazla nitrojen içeren spesifik ürünlerle gübrelenmelidir. İyi kimyasal denge, 30,10,10 veya 10 kısım fosfor, on kısım potasyum ve otuz kısım nitrojen formülü izlenerek elde edilir. Besin kaynağı dengesizse, tropik bitkinin dejeneratif bir süreçten geçmesi kolaydır.

İşte evde orkide bakımı ve yetiştirirken yapılmaması gereken en yaygın hatalar .