Yatak böcekleri, yatak odasını kolayca istila edebilen ektoparazitik böceklerdir: nasıl önlenir.

Tahta kurusu

Eviniz veya iş yeriniz olsun, bir yerde yaşadığınızda ortamların temizlenmesi önemli bir husustur. Sağlıklı bir ortamda yaşamak ve çalışmak ve çeşitli türlerde istilalarla karşılaşma riskine maruz kalmamak için dairenin her köşesini temizlemek ve dezenfekte etmek gibi bazı temel önlemleri almayı asla ihmal edemezsiniz .

Uyuduğunuz odada veya yatak odasında özellikle dikkat edilmesi gereken bir dikkat. Sadece özel evler için geçerli olmayan bir uyarı: Bir konaklama tesisinin kalitesinin her şeyden önce her misafir için her zaman rahat, hijyenik ve güvenli olması gereken yatakların eksiksiz temizliğine dayanması kesinlikle tesadüf değildir .

Yatak böcekleri: ne oldukları ve nerede saklandıkları

Ancak yataklar için en büyük tehlikeler nelerdir? Elbette ana endişe, hamamböceği ve diğer böcekler gibi büyük baş ağrılarına neden olan tahtakuruları ile ilgili olmasıdır . Ama yatak böcekleri tam olarak nedir?

Yatak böceklerinin saklandığı yer

Bunlar , evcil ve vahşi hayvanlarda ama bazı durumlarda insanlarda da “yuva” bulabilen esasen ektoparazitlerdir . Kırmızıya doğru giden kahverengi rengi ile kolayca tanınabilen tahtakurusu, esas olarak çatlaklara yerleşir : bu nedenle tahtakuruları , kapıların cetvellerinde olduğu gibi, mobilyalarda , elektrik prizlerinde ve daha birçok yerde tespit etmek kolaydır. . Tahtakuruları çok küçük oldukları için yatak odasını kolayca istila etmeyi başarır ve çok hızlı bir şekilde çözülmesi gereken ciddi bir sorun haline gelir.

Ama yatak hataları nasıl çalışır? Bu ektoparazitik böceklerin (ağrısız) sokması genellikle yüzde , özellikle göz çevresindeki bölgelerde meydana gelir. Bu şekilde tahtakuruları, aslında bizim bilgimiz olmadan beslenebilirler: Ancak, uyandığımızda, tahtakurusunun ısırığıyla, tam da tükürük enzimleri tarafından tahriş olan cildi kolayca fark ederiz .

Yatak böceklerinin istilası? Kapsamlı ilaçlama gereklidir

Tahtakurularının varlığını fark ettiğimizde çoğu zaman geç kalınmıştır: Dış parazit böcekler çoktan kontrolü ele geçirmiştir. Bu nedenle, bu durumlarda sorunu kendi başınıza çözmeye çalışmamak her zaman daha iyidir , çünkü risk durumu daha da karmaşık hale getirir. Aksine, tam olarak tahtakurularının ilaçlanmasıyla ilgilenen bir şirketle iletişime geçmek iyi bir fikirdir.

Yatak böcek imhası

Bu ektoparaziter böceklerin istilası durumunda müdahale etmek üzere çağrılan firmalar, tahtakurularının saklanabileceği tüm mobilya, tablo , elektrik prizi vb. yerleri kontrol etmeye giderler . Bu şekilde, tahtakurusunun yumurtalarını yataklara bırakmadan önce hareketini engellemeye çalışıyoruz ve çok büyük bir hasar oluşturuyoruz.

Şilteler ve yataklar, bu böceklerin yayılmasının en sık olduğu yerlerdir, ancak sadece bunlar değildir: bu nedenle, çok etkili ekipman ve ilaçlama sağlayacak sektör uzmanlarını aramak gerekir. ayrıca ektoparazitleri yakalamak ve çoğalmalarını kontrol altında tutmak için özel tuzaklar kuracaktır .

ev